Fotowoltaika na balkonie – co warto wiedzieć o takim rozwiązaniu?

sty 29, 2024 | Fotowoltaika

Fotowoltaika na balkonie to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie dla każdego mieszkania. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, poszukiwaniu oszczędności, fotowoltaika cieszy się niesłabnącą popularnością. Jednak nie każdy dysponuje dużą przestrzenią do jej montażu: ogrodem, łąką, czy wolną płaszczyzną na dachu, aby zainstalować tradycyjne panele słoneczne. Tutaj z pomocą przychodzi innowacyjne rozwiązanie: fotowoltaika na balkonach.

Dlaczego fotowoltaika na balkonie to doskonały pomysł?

Przede wszystkim jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane na balkonach wielkomiejskich bloków i kamienic. Fotowoltaika na balkon w bloku sprawiła, że więcej osób może skorzystać z jej atrybutów. Taka opcja zyskuje coraz większą popularność nie tylko ze względu na ekologiczne aspekty, ale również ze względu na korzyści finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie znacząco obniżyć koszty związane z zużyciem energii w naszym mieszkaniu. Co przemawia za montażem paneli w taki sposób? Przede wszystkim:

  1. Przystępność: Instalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie to świetna alternatywa dla osób mieszkających w blokach lub kamienicach. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom system może być zainstalowany w ograniczonej przestrzeni, oferując tym samym dostęp do odnawialnej energii większej liczbie ludzi.
  2. Oszczędności: Mimo że małe instalacje fotowoltaiczne nie generują tyle energii, co większe systemy dachowe, to jednak mogą znacząco obniżyć rachunki za prąd. Nawet niewielka ilość wyprodukowanej energii elektrycznej może być wystarczająca do zasilenia podstawowych urządzeń w gospodarstwie domowym.
  3. Prostota montażu: Panele na balkonie są zazwyczaj mniejsze i łatwiejsze w instalacji niż standardowe systemy fotowoltaiczne. Można je zamontować samodzielnie lub z pomocą specjalisty, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych.
  4. Ekologia: Korzystanie z energii słonecznej to krok w stronę zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji CO2. Jest to proekologiczne rozwiązanie, które pozwala na osobisty wkład w walkę ze zmianami klimatycznymi.

Moduły solarne umieszczone na balkonie, dzięki promieniowaniu słonecznemu, produkują energię, którą możemy wykorzystać do zasilania naszego mieszkania.

Fotowoltaika na balustradzie balkonu czy na elewacji — na co zwrócić uwagę przy montażu paneli?

Instalacja paneli fotowoltaicznych na balkonie nie jest skomplikowana. Warto jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach:

  • Orientacja i nachylenie: Idealnie, panele powinny być skierowane na południe i umieszczone pod kątem, który zapewni maksymalną efektywność w przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną.
  • Montaż: Panele można samodzielnie zamontować bez konieczności wiercenia otworów w ścianach. Ważne, aby były stabilne i bezpieczne, zwłaszcza w warunkach silnego wiatru. Gotowe do instalacji zestawy umożliwiają montaż paneli w odległości około 3 m od okna, a także 2 m od okna do mikroinwertera.
  • Podłączenie do sieci: Panele należy połączyć z mikroinwerterem, który przekształci prąd stały na zmienny, a następnie podłączyć do domowej instalacji elektrycznej.
  • Zgody wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej: są wymagane w przypadku montażu fotowoltaiki na balkonie. Należy pamiętać, aby uzyskać je przed rozpoczęciem inwestycji.

Ile kosztuje fotowoltaika na balkonie?

Koszt instalacji fotowoltaicznej na balkonie zależy od kilku czynników, w tym od wielkości i mocy paneli, marki, jakości komponentów oraz ewentualnych kosztów montażu. Niewielkie panele, odpowiednie do instalacji na balkonie, mogą mieć moc od kilkuset watów do kilku kWp. Cena jednego kWp w małych instalacjach może być nieco wyższa niż w dużych systemach dachowych ze względu na mniejszą skalę. Zakup pojedynczego małego panelu może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od mocy i jakości. Jednak z reguły jest to inwestycja, która zwraca się po kilku latach użytkowania. Warto również rozważyć zakup gotowych do montażu zestawów ze wszystkimi komponentami. Popularne są na przykład zestaw na balkon moduł Selfa 410 W Premium z mikroinwerterem Hoymiles HMS-450 1T 1F w cenie od 2200 zł, zestaw EcoFlow Basic w cenie około 3800 zł lub wersja EcoFlow CLASSIC PLUS DELTA 2 z magazynem energii, którego ceny zaczynają się od 9300 zł.

Podsumowanie

Coraz więcej osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na balkonach swoich mieszkań. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej oraz chęci oszczędzania na rachunkach za energię. Dodatkowo technologia ta staje się coraz bardziej dostępna i przystępna cenowo. Jest to inwestycja, która z czasem się zwraca, a przy tym daje satysfakcję z korzystania z odnawialnych źródeł energii. Niezależnie od wielkości mieszkania, fotowoltaika na balkonie jest krokiem w stronę bardziej zielonej i ekonomicznej przyszłości. Wystarczy dostosować rozwiązanie do swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości technicznych budynku.

Potrzebujesz oferty na instalację fotowoltaiczną ?