Jak magazyny energii przyczyniają się do efektywności systemów fotowoltaicznych?

cze 4, 2024 | Bez kategorii

Współczesne systemy fotowoltaiczne często są wyposażane w magazyn energii do fotowoltaiki, który pełni istotną rolę w podniesieniu efektywności i niezawodności całego układu. Jak działają te urządzenia, jakie korzyści przynosi ich zastosowanie oraz jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyn energii do fotowoltaiki to urządzenie umożliwiające przechowywanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. W typowym układzie fotowoltaicznym energia słoneczna jest przetwarzana na prąd stały (DC) przez panele, następnie inwerter zmienia go na prąd zmienny (AC), który może być wykorzystany w gospodarstwie domowym. W przypadku, gdy produkcja energii przewyższa zapotrzebowanie, nadwyżka może być przechowywana w magazynie energii.

Magazyny energii są zazwyczaj akumulatorami litowo-jonowymi lub kwasowo-ołowiowymi. Litowo-jonowe są bardziej popularne ze względu na większą gęstość energii, dłuższą żywotność oraz niższy wskaźnik samorozładowania. Standardowy magazyn energii składa się z kilku głównych komponentów: modułów baterii, systemu zarządzania baterią (BMS), falownika (inwertera) oraz systemu chłodzenia.

System zarządzania baterią (BMS) jest sercem magazynu energii, odpowiedzialnym za monitorowanie stanu naładowania, temperatury oraz napięcia poszczególnych ogniw. BMS zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, chroniąc przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem oraz przegrzaniem akumulatorów.


Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii – korzystne połączenie

Połączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii umożliwia maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej energii słonecznej, co znacząco obniża rachunki za prąd. Magazyn pozwala na przechowywanie nadwyżek energii wyprodukowanej w ciągu dnia i wykorzystanie jej w nocy lub w okresach o niższym nasłonecznieniu. 

Urządzenia te poprawiają też stabilność systemu elektrycznego. W przypadku awarii sieci lub przerw w dostawie prądu magazyny zapewniają ciągłość zasilania, co jest szczególnie istotne w obszarach narażonych na częste awarie. Ich stosowanie prowadzi też do redukcji obciążenia szczytowego sieci elektroenergetycznej i zwiększenia stabilności całego systemu energetycznego.

Dużą zaletą magazynów energii jest to, że mogą one pełnić funkcję rezerwową w sytuacjach awaryjnych. W przypadku awarii sieci fotowoltaika z magazynem energii automatycznie przełącza się na zasilanie z baterii, zapewniając ciągłość pracy urządzeń w gospodarstwie domowym czy przedsiębiorstwie. Taka niezależność energetyczna jest nieoceniona, szczególnie w rejonach, gdzie często występują przerwy w dostawie prądu.

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Aby dobrać odpowiedni magazyn energii do fotowoltaiki, należy przede wszystkim określić zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego oraz wielkość instalacji fotowoltaicznej. Ważne jest, aby pojemność magazynu energii była dostosowana do ilości produkowanej i zużywanej energii.

Kolejnym krokiem jest analiza parametrów technicznych magazynu energii. Należy zwrócić uwagę na pojemność akumulatora, maksymalną moc wyjściową, sprawność oraz żywotność baterii. Pojemność magazynu energii powinna być dostosowana do dziennego zużycia energii w gospodarstwie domowym, aby zapewnić wystarczającą rezerwę na okresy bez słońca.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych akumulatorów. Baterie litowo-jonowe charakteryzują się wysoką wydajnością, długą żywotnością oraz kompaktowymi wymiarami. Baterie kwasowo-ołowiowe są tańsze, ale mają krótszą żywotność i większą masę.

Ile kosztuje magazyn energii do fotowoltaiki? Cena zależy od pojemności akumulatora, rodzaju zastosowanych baterii oraz dodatkowych funkcji systemu zarządzania baterią. Warto zainwestować w urządzenia od renomowanych producentów, które zapewnią niezawodność i długą żywotność systemu.

Podsumowanie

Dzięki możliwości przechowywania nadwyżek energii gospodarstwo domowe może stać się bardziej niezależne od dostawcy prądu oraz obniżyć rachunki za energię. Połączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii zapewnia stabilność systemu, możliwość zasilania w okresach bez słońca oraz ochronę przed awariami sieci. Dobór odpowiedniego magazynu energii wymaga analizy zapotrzebowania energetycznego, parametrów technicznych oraz kosztów. Dostępny w naszym sklepie magazyn energii Sofar czy magazyn energii Growatt to przykłady nowoczesnych urządzeń, które cieszą się dużą popularnością dzięki swojej wydajności i niezawodności. Oferujemy kompletne zestawy, które są gotowe do podłączenia, jednak ich zawartość można modyfikować zgodnie z potrzebami. Zastanawiasz się, czy to produkty dla Ciebie? Skontaktuj się z nami, nasi doradcy odpowiedzą na wszystkie pytania. 

Potrzebujesz oferty na instalację fotowoltaiczną ?